Logo finał

Niebo z milionem gwiazd i jeden z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Jordania informacje praktyczne.

 

To właśnie tutaj niebo świeci milionami gwiazd, a pustynia nabiera intensywnych kolorów czerwieni rodem niczym z Marsa.

Jordania zaskoczy Was wielokrotnie. Miejsce to jest pełne malowniczych skał i piaskowców, domów wykutych w skale, ale również solnych plaż, które w zestawieniu z morzem Martwym zachwycają jasnym piaskiem.

Jak w takim razie w praktyce zorganizować swój wymarzony wyjazd na Bliski Wschód?

Jak dotrzeć do Jordanii ?

Naszym zdaniem najlepszym, a zarazem najszybszym sposobem jest lot samolotem, to właśnie z takiej opcji skorzystaliśmy. Loty na styczeń kupiliśmy w promocyjnej cenie jeszcze w listopadzie. Lecieliśmy bezpośrednio z Krakowa do Amman w cenie 250 zł z bagażem podręcznym za osobę. Lot trwał około godzin.

 

Naszym zdaniem każdy miesiąc jest dobry do odwiedzenia Jordanii, jednak warto zwrócić uwagę na tutejsze temperatury.Okres letni może okazać się zabójczy nawet dla fanów wysokich temperatur. Będąc w styczniu nie narzekaliśmy na pogodę, chociaż nie ukrywam, noce na pustyni były bardzo mroźne.

Klucz do wyprawy wiza i pieniądze.

 

Zaczniemy od podstaw, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W Jordanii najpopularniejszą formą płatności jest gotówka. W zdecydowanej większości miejsc będziecie płacić właśnie w tej sposób. Zabraliśmy ze sobą dolary, które na lotnisku, dokładniej mówiąc w Arab Bank wymieniliśmy na JOD. To najlepsza opcja, mimo, że będąc
w mieście znajdziecie wiele innych bankomatów czy kantorów, jednak niekiedy dodatkowe prowizje są zabójcze.

 

Pamiętaj, że przed wjazdem należy wykupić wizę. Koszt wizy wjazdowej to 40 JOD, ale i tutaj warto się na chwilę zatrzymać, bo jeśli w planie macie zobaczyć Petrę to polecamy zakupić Jordan Pass. To coś rodzaju łączonego biletu. W cenie macie wizę, ale również bezproblemowy dostęp do ponad 40 atrakcji turystycznych Jordanii, w tym właśnie do wcześniej wspomnianej Petry czy Wadi Rum. Koszt Jordan Pass to 70JOD jednak to duża oszczędność, która Wam się po prostu opłaci. Pamiętajcie, by kupować tylko z oficjalnej strony.

Jordan Pass dostępny jest w 3 wariantach:
* 70 JOD z opcją jednodniowego zwiedzania Petry ( 30 dniowa wiza jednokrotnego wjazdu)
* 75 JOD z opcją dwudniowego zwiedzania Petry –  ( 30 dniowa wiza jednokrotnego wjazdu)
* 80 JOD z opcją trzydniowego zwiedzania Petry ( 30 dniowa wiza jednokrotnego wjazdu)

Jak się poruszać po Jordanii?

 

Z własnego doświadczenia polecamy wynająć samochód. My skorzystaliśmy z usług: Adeeb Dasan +962 7 7955 6650 byliśmy bardzo zadowoleni. Samochód nie był duży, ale 26 JOD za dzień i tylko 100$ kaucji to była dla nas najlepsza opcja. Do wynajmu wystarczy Wam polskie prawko. Paliwo jest bardzo tanie, ale uważajcie na szalony tryb jazdy Jordańskich kierowców. Wiele parkingów również w mieście jest darmowych. Spotkaliśmy się tutaj z ogromną życzliwością i pomocą Jordańczyków, którzy nam takie miejsca wskazywali i pomagali.

Noc pod rozgwieżdżonym niebem Wadi Rum

 

Noc na Wadi Rum to inny poziom doświadczenia. Jeśli tylko macie czas i chęci, to koniecznie dodajcie to przeżycie do swojego must see. My zatrzymaliśmy się w @wadirumquietvillage. Mały skromny namiot, ciepłe koce i piecyk niczego więcej nie potrzebowaliśmy.  Ofert jest naprawdę
wiele, niektóre z nich sprzedawane są za kilka symbolicznych złotych, jednak warto zwrócić uwagę na ukryte koszty, które niekiedy są absurdalne: odbiór z parkingu, dodatkowy koc czy śniadanie. W Wadi Rum Quiet Village wszystko było jasne od samego początku. Za 2 noce dla 4 zapłaciliśmy 23 JOD, wybraliśmy ofertę z obiadem w cenie 10 JOD za osobę, biorąc pod uwagę, że jesteście na środku pustyni warto się skusić, również wegetarianie będą usatysfakcjonowani.

 

Dodatkowo skusiliśmy się na 1-dniowy jeep tour po pustyni i to był strzał w dziesiątkę. Koszt z launchem na pustyni to 45 JOD za osobę. Koniec dnia z zachodzącym słońcem przy herbatce… No wyobraźcie to sobie!

 

Z informacji praktycznych musicie wiedzieć, że wjazd na Wadi Rum jest płatny 5 JOD mając Jordan Pass nie płacicie nic, przed wjazdem zameldujcie swoją obecność na komisariacie
i to wszystko.  Jadąc dalej znajdziecie przed wjazdem bezpieczny, darmowy parking, z którego odbierze Was organizator z noclegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *